Apple‘ın iPhone kutularına şarj adaptörünü dahil etmeme kararı, şirketin başını ağrıtmaya devam ediyor. Kullanıcıların tepkisini çeken ABD‘li teknoloji devi, neredeyse bir yıldır davalarla uğraşıyor. Bu davalardan biri geçtiğimiz günlerde sonuçlandı.

Abone OL

Apple, kutuda şarj adaptörü olmadan iPhone’larını sattığı için Brezilya‘da açılan davayı kaybetti. Brezilyalı Mariana Morales Oliveira, mahkeme kararıyla iPhone 12 aksesuarını alma hakkını elde etti.

 

Apple’a açtığı davadan şarj adaptörünü kazandı

Brezilya‘da bir tüketicinin Apple‘a şarj adaptörünün kutudan çıkmamasından dolayı açtığı dava lehine sonuçlandı. Davanın sonucu Brezilya’da yaşayan ve Apple’ın son değişikliğinden memnun olmayan tüm iPhone 12 alıcıları için bir emsal teşkil ediyor.

Konuyla ilgili konuşan Oliveira’nın avukatı Rafael Quaresma, “Apple lansmanında plastik kullanımının çevre için bir endişe olduğu ve dünyayı koruma söz konusu olduğunu iddia etti. Söylediğimiz ve hakimin hemfikir olduğu şey, Apple’ın sahip olduğunu söylediği çevreye yönelik bu korumanın seçici koruma olduğudur.


Bu göreceli bir korumadır çünkü üretici aksesuarı satmayı bırakmamıştır. Şarj adaptörünün üretimini durdurmadı. Şimdiye kadar tek şey, cihazla birlikte gelmemesi. Ancak yine de ayrı olarak satın alabilirsiniz. Bu biraz anlamsız. Sadece akıllı telefonla birlikte gelen şarj adaptörünün çevreyi mi kirletiyor? Ayrı şarj adaptörü değil mi?” ifadelerini kullandı.

Mahkeme cezasını 10 gün içerisinde bir şarj adaptörünün tüketiciye ücretsiz teslimatını sağlama şeklinde belirledi. Apple buna uymazsa günlük 200 R$ (38$) para cezası ödeyecek. 5.000 R$ (956$) sınırına kadar çıkacaktır.

 

iPhone kutu içeriğinden şarj adaptörü ve kulaklığı çıkmıyor

Apple yeni iPhone ailesini tanıtırken radikal bir karar aldı. iPhone 12 kutu içeriğinden şarj adaptörü ve kulaklığı çıkardı. Şirket bu kararın nedenini plastik kullanımını azaltmak olarak açıkladı. Etkinlik içerisinde de geri dönüşümden fazlaca bahseden Apple, yeni iPhone modellerinin kutularındaki bu değişiklik için de çevre vurgusu yaptı. Ayrıca şu anda satışı devam eden; iPhone SE, XR ve 11‘in kutusundan da adaptör ve kulaklık çıkarıldı.

Peki siz Apple’ın şarj adaptörünü ayrı satması konusunda ne düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili düşüncelerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.