Akıllı telefonlar, teknolojinin gelişimiyle basit bir iletişim kurma aracı olmaktan çıktı. Google’ın Android Deprem Uyarıları Sistemi, cihazı küçük bir sismografa dönüştürerek bölgede meydana gelecek olan bir depremi önceden bildiriyor. Telefondaki sensörlerden faydalanan özellik, sismik dalgaları tespit ettiği anda konum bilgisini Google’a gönderiyor. Kısa bir doğrulamanın ardından kullanıcıya “deprem bekleniyor” şeklinde bildirim gönderiliyor.

Abone OL

Xiaomi, kendi geliştirdiği deprem uyarı sistemini akıllı telefonlarını kullananlara sunuyor. Doğrudan MIUI arayüzüne entegre edilen özelliğin çalışma mantığı Android Deprem Uyarıları Sisteminden farklı değil. Xiaomi, konuyla ilgili geliştirdiği yeni bir teknoloji için patent aldı.

 

Xiaomi telefonlar sismik dalgaları algılayacak

Çinli teknoloji devinin CN113406696A başvuru numarasına sahip patenti, “Mobil Cihazların Sismik İzleme Gerçekleştirmesini Sağlayan Yöntem ve Ekipman” başlığıyla yayımlandı. Patent dosyalarında sistemin işleyişine de değinildi. Buna göre, mobil cihazlar geliştirilen sanal sensörler sayesinde sismik dalgaları izleyebilecekler. Bir başka deyişle Xiaomi, yeni teknolojisini depremlerin tespitinde kullanacak.

Teknoloji kapsamında geliştirilen sanal sismik sensörler, harita üzerinden riskli bölgeleri belirlemeye çalışacak. Anlık olarak sismik dalgaları takip edecek ve elde ettiği kilit verileri deprem işleme merkezlerinde gönderecek. Olası bir deprem öncesi şiddeti tahmin etmeye çalışacak, akabinde kullanıcıya uyarı gönderecek. Bu teknoloji sayesinde akıllı telefonların potansiyel bir afet meydana gelmesini önlemede büyük rol oynayacağı ifade ediliyor.

Deprem öncesi uyarı özelliği, şu anda pek çok cihazda mevcut. Örneğin gelişmiş akıllı TV’ler ve cep telefonların bir kısmı, olası bir depremde bu bildirimi alabiliyor. Yıl başlarında Çin’de yaşayan bir vatandaş, kullandığı Redmi K40 model akıllı telefonuna düşen deprem uyarısının ardından evini boşaltmış ve bu sayede kurtulmuştu. Xiaomi’nin halihazırda kullandığı uyarı sistemi, yapay zeka desteğiyle çalışıyor.