Milyonlarca Honda markalı otomobil, hırsızlık tehlikesi ile karşı karşıya. Buna göre 2012 ve 2022 yıllları arasında üretilen Honda Accord, Civic ve C-RV modelleri hırsızların hedefi hâline gelebilir. Bu durumdan diğer marka araçların da etkilenebileceği belirtiliyor.

Honda modellerinde uzaktan kumanda tehlikesi !

Güvenlik araştırmacıları, aracın anahtarlarındaki bir güvenlik açığı nedeniyle hırsızların hedefi hâline gelebileceğini ortaya koydu. Hırsızlar sadece bir telsiz yardımı ile araçların kapılarını açabiliyor ve motoru çalıştırabiliyor.

Araştırmacılar, Rolling-PWN adını verdikleri güvenlik açığını The Drive ile birlikte ortaya koydu. Buna göre anahtarsız giriş sistemlerinin çoğunda kullanılan ‘Rolling Code’ sisteminde bir hata tespit edildi. Ekip, anahtara kapıyı açmak için her basıldığında, araca erişim sağlamak için belirli kodların çalışma ihtimalinin arttığını tespit etti.

Telsiz ile Honda Arabayı Kontrol Eden Adam

Ekip, araç içindeki alıcının bir “kayan kod penceresi” ile çalıştığını belirtiyor. Düğmeye her basıldığında, yuvarlanan kod senkronizasyon sayacı çalışıyor ve böylece belirli komutlar ardışık bir sırayla gönderiliyor. Bu sayede hırsızlar kendi kodlarını senkronize edebiliyor ve araca erişmek için kullanılabilecek komutlara ulaşabiliyor.

Araştırmacılar, uzaktan kumanda ile açılabilen araçlara sahip herkesin risk altında olabileceğini belirtiyor. Ayrıca tehdidin diğer markaların araçlarını etkileyebileceği ve Honda’nın şu anda bir çözüme sahip olmadığı söyleniyor. Hatta markanın şimdiye kadar bu sorunun farkına varmadığı da gelen haberler arasında.Araştırmacılar, Japon üreticiye bir rapor sunmaya çalıştıklarını ancak bunun için uygun bir yol bulamadıklarını dile getirdi. Ardından Honda Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçtiklerini belirten ekip Honda’dan olumsuz yanıt aldıklarını ifade etti.

Şirketin sözcüsünün konu hakkında şu ifadeleri kullandığı belirtiliyor:

Başvurulan araçlardaki anahtarlar, raporda gösterildiği gibi güvenlik açığına izin vermeyen Rolling Code teknolojisi ile donatılmıştır… Ayrıca, Rolling Code teknolojisinin bulunmadığına dair kanıt olarak sunulan videolar, iddiaları destekleyecek yeterli açıklıkta değil.

The Drive’ın yaptığı bu araştırmada Honda araçlar büyük bir tehlike altında gibi görünüyor. Ancak markadan yapılan araçlar ise bunun tam tersi yönünde. Peki siz Honda markalı otomobillerin karşılaştığı hırsızlık riski hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.