Teknoloji iyi amaçlar uğruna kullanıldığında gerçekten benzersiz bir nimete dönüşebiliyor. Her geçen dün daha fazla özellikle donatılan akıllı telefonlar ve akıllı saatler, insanın hem gündelik yaşamdaki konforunun artmasını sağlıyor hem de sağlık takibinin önceki yıllara göre çok daha etkin ve verimli bir şekilde yapılabilmesinin önünü açıyor. 

Bu konulara ilişkin son zamanların en çarpıcı örneği ise Amerika Birleşik Devletleri’nden geldi.

67 yaşındaki Kim Durkee, üç gece üst üste Apple Watch saatinin uyarı vermesi ve kalp ritmiyle alakalı bir sorun yaşadığını belirtmesi üzerine, uyarılara kulak verdi ve bir hastaneye göründü. Hastayı inceleyen doktorlar ise, Durkee’nin kalbinde hızlı büyüyen ve çok fazla belirti vermeyen bir tür kistin varlığını tespit etti.


Apple Watch, 67 yaşındaki bir kadının hayatını kurtardı

 

4cm büyüklüğünde olan bu kist için hemen ameliyat masasına yatan Kim Durkee, 5 saatlik bir operasyonun ardından yoğun bakım servisine alındı ve 2 hafta boyunca hastane servisinde yatılı kaldı. 2 Haftanın sonucunda taburcu olan ve sağlığına kavuşan Durkee’ye bu tümör türünün fark edilmesinin zor olduğunu, geç kalınması halinde ise felç ve hatta ölümle sonuçlanabildiğini hatırlatarak nasıl anladığını soran doktorlar ise, akıllı saatin marifeti olduğunu öğrenince bir hayli şaşırmışlar.

Tabi burada Apple Watch, Kim Durkee’nin tercih ettiği bir saat olduğu için ünleniyor. Aslında kalp ritim takibi yapan bütün saatler, benzer bir uyarıyı verebilirdi. Bu da akıllı saatlerin her geçen gün insan sağlığının korunması noktasında ne kadar yardımcı bir kaynak olmaya başladıklarının en güzel örneği olmuş oldu.