İlk Yerli Sürücüsüz Metro Aracı Teslim Edildi: 2023 Sonuna Kadar 7 Araç Daha Geliyor!

Bozankaya tarafından geliştirilen yerli ve milli sürücüsüz metro aracının teslimatı gerçekleştirildi. Bu yerli sürücüsüz metrolar, Gebze-Darıca metro hattında hizmet verecekler.Toplamda 7 set halinde 24 metro aracının üretimi tamamlanacak. İlk set, dört araçtan oluşuyor ve imalatı ile fabrika testleri başarıyla tamamlandıktan sonra teslimatı gerçekleştirildi.

"%70 Yerlilik Oranı ve Çevre Dostu Tasarım"Bu yerli metro aracı, %70 yerli üretim oranıyla geliştirildi. 80 kilometre hıza ulaşabilen ve 1476 yolcu kapasitesine sahip olan bu araç, Türkiye'de tasarım, mühendislik ve proje yönetimiyle hayata geçirildi. Ayrıca, boji, yolcu bilgilendirme, sinyalizasyon, aydınlatma, klima üniteleri, TV sistemleri gibi birçok bileşen de yerli imkanlarla üretiliyor.Araç, çevre dostu bir yaklaşımla geliştirilmiş ve enerji verimliliğine odaklanılmıştır. İç mekan tasarımı ferah ve kullanışlıdır. Bisiklet ve scooter bağlama alanları, şarj üniteleri gibi modern donanımlar da araca eklenmiştir. Ayrıca, bakım ve işletme süreçlerinde düşük maliyet hedeflenerek, az bakım gerektiren ve kolay erişilebilen ekipmanlar tercih edilmiştir.

2023 Sonuna Kadar Toplam 7 Araç Daha Teslim EdilecekUlaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Artık fabrikadan çıkarıp sahaya sevk etmenin heyecan ve gururunu yaşıyoruz. Kalan diğer 6 seti de 2'şer set halinde, Ekim ayından itibaren 2023 sonuna kadar teslim almayı planlıyoruz," dedi. Türkiye'nin yerli üretim sürücüsüz metro araçları, ülkenin ulaşım sektöründeki yerel kapasitesini artırarak, geleceğe yönelik önemli bir adım atmış olacaklar.