Instagram hikaye siyah ekran sorunu çözümlerini anlatıyoruz. Meta’nın sahibi olduğu Instagram, kısa sürede dünyanın önde gelen fotoğraf paylaşım uygulaması haline geldi. Fotoğrafın yanı sıra video, hikaye, Reels ve canlı yayın gibi alanlara da yayılan platform, mesajlaşma için bile kullanılır oldu. Hal böyle olunca, uygulamanın hataları da doğru oranda arttı.

Instagram’ın aktif kullanıcı tabanı büyümeye devam ederken, birçok kullanıcı uygulamayı kullanırken sorunlarla karşılaşmaya başladı. Son zamanlarda, özellikle Instagram siyah ekran sorunu yaygınlaştı. Hem uygulamanın aniden siyah bir ekranda takılı kalması hem de siyah ekran story ile karşılaşmak çok yaygın hale geldi. Gelin, bu siyah ekran sorununu kökten çözelim.

Instagram Hikaye Siyah Ekran Sorunu Çözümü

Instagram siyah ekran sorunu Android kullanıcıları arasında daha yaygın olsa da, iPhone kullanıcıları da zaman zaman bu hatayla karşılaşabiliyor. Endişelenmeyin, çözümlerimiz her iki platform için de aynı adımları içeriyor. Aşağıda, “Instagram siyah oldu” sorununu çözmenizi sağlayacak bazı basit adımları paylaştık.

1- Instagram’ı ve Telefonu Kapatıp Açın

Uygulamayı başlatırken veya bazı özelliklerini kullanırken Instagram siyah ekran sorunu yaşıyorsanız, öncelikle Instagram uygulamasını yeniden başlatmanız gerek. Son uygulamalar menüsünü açmanız ve Instagram uygulamasını kapatmanız yeterli. Kapattıktan sonra, uygulamayı yeniden açın. Bu yardımcı olmadıysa, telefonunuzu da yeniden başlatın.

2- Instagram’ı Durmaya Zorlayın

Instagram siyah ekran olarak görünmeye devam ediyorsa, Android akıllı telefonunuzdaki uygulamayı zorla durdurmalısınız. iPhone kullanıyorsanız, uygulamayı kapatıp açmanız yeterli. Android için ise Instagram uygulamasını zorla durdurmak için aşağıda paylaştığımız basit adımları takip edin:

 • Her şeyden önce, Instagram uygulama simgesine uzun basın ve ‘Uygulama Bilgisi‘ni seçin.
 • Instagram için Uygulama Bilgileri ekranında Durmaya Zorla düğmesine dokunun.
 • Bu adım, Android akıllı telefonunuzdaki Instagram uygulamasını durdurmaya zorlayacak.
 • Şimdi Instagram’daki siyah ekran sorununu çözmek için uygulamayı tekrar açmanız gerek.

3- Instagram Önbelleğini ve Verilerini Temizleyin

Ana ekranda bir problem yoksa ancak Instagram hikaye siyah ekran sorunu canınızı sıkıyorsa, uygulama önbelleğini ve veri dosyasını temizlemeniz gerek. iPhone kullanıyorsanız, uygulamayı silip yüklemeniz gerekecek. Android için Instagram Önbelleğini ve Veri Dosyalarını kolay adımlarla nasıl temizleyeceğinizi aşağıda açıkladık:

 • Ana ekranınızdaki Instagram uygulama simgesine uzun basın ve “Uygulama Bilgisi“ni seçin.
 • Uygulama Bilgileri ekranında, Depolama Kullanımı üzerine dokunun.
 • Depolama Kullanımı ekranında, “Önbelleği temizle“ye ve ardından “Verileri temizle“ye dokunun.

4- Instagram’da Veri Tasarrufu Modunu Kapatın

Instagram, uygulamayı kullanırken mobil verilerinizi daha az kullandığını iddia eden bir Veri Tasarrufu Moduna sahip. Bu özellik çok kullanışlı ancak bazen içeriğin düzgün şekilde yüklenmesini engelliyor ve siyah ekran story ile karşılaşmanıza sebep oluyor. Hatta bu mod bazen ana sayfa gönderilerini bile engelliyor ve Instagram ana ekran siyah oldu demenize sebep oluyor.

 • Instagram uygulamasını açın ve Profil Resmine dokunun.
 • Profil sayfasında, üç çizgi menüsüne dokunun ve ‘Ayarlar‘ı seçin.
 • Ayarlar ekranında, Hesap üzerine dokunun.
 • Ardından, Hesap ekranında aşağı kaydırın ve Mobil veri kullanımına dokunun.
 • Mobil veri ayarlarında, ‘Veri Tasarrufu‘ açıksa, kapatın.
 • Veri Tasarrufu’nu devre dışı bıraktıktan sonra Instagram uygulamasını yeniden başlatın.

5- Instagram’ı Silip Yeniden Yükleyin

Yukarıdaki yöntemler Instagram hikaye siyah ekran sorununu çözemezse, uygulamayı yeniden yüklemeniz gerek. Bu sayede bozuk bir dosya varsa, dosyaları düzgün bir şekilde yeniden indirebileceksiniz. Instagram’ı Android’e yeniden yüklemek için Instagram uygulama simgesine uzun basın ve “Kaldır”ı seçin.


Kaldırıldıktan sonra Google Play Store’u açın ve Instagram’ı tekrar yükleyin.

Ardından, Instagram hesabınızın kullanıcı adı ve şifresiyle giriş yapın ve uygulamayı kullanmaya devam edin. Artık, Instagram siyah oldu diye bir derdiniz kalmayacak.