iPhone veya Android telefonlarda Wi-Fi veya kablosuz ağı görmeme ya da bağlanamama gibi sorunları nasıl çözebileceğinizi paylaşacağız. Bu tür sorunlar, bağlandığınız ağdan veya telefonunuzdaki yazılımsal problemlerden kaynaklanabilir. Öncelikle, sorunun kaynağını tespit etmek çok önemlidir. Cihazınızda yazılımsal mı yoksa donanımsal mı bir sorun yaşadığınızı anlamak, doğru müdahaleyi yapmanıza yardımcı olacaktır. Bütün ağlara bağlanabiliyor ancak sadece bir ağda sorun yaşıyorsanız, bu genellikle bağlandığınız ağla ilgilidir ve güvenlik kaynaklı olabilir. Bu durumda, herhangi bir müdahaleye gerek yoktur.

Wi-Fi’ye Bağlanamadığınızda İlk Adımlar

 1. Diğer Cihazları Kontrol Edin: Kablosuz ağa farklı bir cihaz bağlanabiliyor mu?

 2. Şifre Kontrolü: Şirket, okul, otel, mağaza gibi ücretsiz ortak bir kablosuz ağa bağlanıyorsanız, şifrenin doğruluğundan emin olun.

 3. Ağ Ayarlarını Sıfırlama: Tüm ağlara girişte sorun yaşıyorsanız, telefonunuzun ağ ayarlarını sıfırlamanız gerekebilir. Android ve iPhone telefonlarda ağ ayarlarına giriş yaparak tüm ayarları sıfırlayabilirsiniz.

  • iPhone’da Ağ Ayarlarını Sıfırlama: Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla.
  • Android’de Ağ Ayarlarını Sıfırlama: Ayarlar > Yedekle ve sıfırla > Ağ ayarlarını sıfırla.

Bu ayarları sıfırlamak, telefonunuzdaki bilgilere zarar vermez. Sadece bağlı olduğunuz ağlar ve APN ayarları sıfırlanır. Ağınızı sıfırladıktan sonra tekrar Wi-Fi ağına bağlanmayı deneyebilirsiniz.

Ek Kontroller ve Çözümler

 • Kablosuz Ağınızı Yeniden Başlatın: Kablosuz ağınızı kapatıp açarak tekrar deneyin.
 • Yazılım Güncellemesi: Telefonunuzun yazılımının güncel olduğundan emin olun. Ayarlar’a giriş yaparak yazılım versiyonunuzu kontrol edebilirsiniz.
 • Fabrika Ayarlarına Dönme: Telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürerek deneyebilirsiniz. Bu işlem öncesinde tüm yedeklerinizi almayı unutmayın.
 • Modem Ayarlarını Sıfırlayın: Evdeki ağa bağlanmada sorun yaşıyorsanız modem ayarlarınızı sıfırlayarak tekrar deneyin. Modem üzerinde kablosuz ağın açık olduğundan emin olun. Modem markanıza göre ayarların nasıl yapılacağını öğrenmek için sitemizde arama yapabilirsiniz.
 • DNS Sorunu: Ağa bağlanmanıza rağmen internete giremiyorsanız, Opera VPN yazılımını telefonunuza kurarak tekrar deneyin. DNS kaynaklı bir sorun yaşıyor olabilirsiniz.

Donanımsal Sorunlar

Yukarıdaki çözümler yazılımsal sorunlar için sunulmuştur. Donanımsal bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Eğer cihazınızın garantisi varsa, servis hizmeti almanız gerekebilir. Çok nadir de olsa telefonunuzun Wi-Fi kartında oluşan arızalar nedeniyle sorun yaşayabilirsiniz.

Yardım ve Destek

Merak ettiğiniz konuları yorum atarak bizlere sorabilirsiniz. Bu rehber, Wi-Fi ve kablosuz ağ problemlerinizde size yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Yukarıdaki adımları takip ederek, bağlantı sorunlarınızı çözebilir ve telefonunuzu sorunsuzca kullanmaya devam edebilirsiniz.