Akıllı saat pazarı gün geçtikçe büyümeye ve çeşitlenmeye devam ediyor. Özelikle Çinli markaların son yıllarda uygun fiyatlı akıllı saatlerle pazarda etkili olmaya çalışıyor. Ancak akıllı saatler ilgi toplasa da her markanın satışları iyi değil. İşte önemli saat markalarından Fossil, akıllı saat pazarından çekilme kararı aldı. Peki ama marka neden pazardan çekiliyor?

Fossil neden akıllı saat pazarından çekiliyor?

Akıllı saat pazarında Apple, Huawei, Samsung, Xiaomi gibi oyuncuların dışında Fossil gibi bazı klasik saat üreticileri de yer alıyor. Özellikle kullanıcıların şık akıllı saat ihtiyacına yönelik tasarımlar yapan firma, istediği satış başarısını karşılayamadı. Bu anlamda Fossil akılı saat pazarından çekilme kararı aldı.

Wear OS desteğiyle gelen Fossil akıllı saatler, son olarak Gen 6 serisiyle karşımıza çıkacak. Türkiye’de de satılan Fossil akıllı saatler bir süre daha Wear OS güncelleme desteği almaya devam edecek. Ayrıca şirketin elinde kalan saat stoklarını tüketmek için fiyatlarını indirme ihtimali de var.

Fossil akıllı saat pazarında şık ve spor olmak üzere iki farklı tasarımla karşımıza çıkıyor. Ancak Apple’ın akıllı saat pazarında büyük hakimiyeti küçük ölçekli markaların hayatta kalmasına engel oluyor. Apple ekosistemi diğer akıllı saatleri çalıştırıyor olsa da farklı markalar bir Apple Watch kadar senkronize çalışmayabiliyor.

Fossil ise yaptığı açıklamada hali hazırda klasik saat pazarına odaklanacaklarını açıkladı. Akıllı saat pazarı son yıllarda ise oldukça hareketli. Huawei, akıllı telefonda kaybettiği pazarı uzun süre akıllı saatlerle ikame etmeye çalıştı. Bu da markanın akıllı saat satışları konusunda büyümesine neden oldu. Yine Xiaomi ve Realme gibi markalar da uygun fiyatlı akıllı saat pazarında büyümenin peşinde. Samsung ise son premium akıllı saat modelleriyle Apple pazarını zorlayan markalar arasında.