Windows 10, yerleşik virüsten koruma yazılımı olan Windows Defender’ı içerir. "Antimalware Service Executable" servisi, Windows Defender’ın arka plan işlemidir. Bu program aynı zamanda MsMpEng.exe olarak da bilinir ve Windows işletim sisteminin bir parçasıdır.


Windows Defender, Windows 10’un bir parçasıdır ve Windows 7 için ücretsiz Microsoft Security Essentials virüsten koruma yazılımının devamıdır. Bu, tüm Windows 10 kullanıcılarının, yüklemeyi seçmemiş olsalar bile her zaman bir virüsten koruma programı yüklemesini ve çalıştırmasını sağlar. Güncel olmayan bir virüsten koruma uygulamanız varsa, Windows 10 bunu devre dışı bırakır ve sizin için Windows Defender’ı etkinleştirir.


Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma Hizmeti Yürütülebilir işlemi, Windows Defender’ın arka plan hizmetidir ve her zaman arka planda çalışmaya devam eder. Dosyalara eriştiğinizde kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol etmekten, tehlikeli yazılımları kontrol etmek için arka planda sistem taramalarını yapmaktan, antivirüs tanım güncellemelerini yüklemekten ve Windows Defender gibi bir güvenlik uygulamasının yapması gereken diğer her şeyden sorumludur.


İşlem, Görev Yöneticisi’ndeki İşlemler sekmesinde Antimalware Service Executable olarak adlandırılırken, dosya adı MsMpEng.exe’dir ve bunu Ayrıntılar sekmesinde görebilirsiniz.


Windows Defender’ı yapılandırabilir, taramalar yapabilir ve Windows 10’da bulunan Windows Defender Güvenlik Merkezi uygulamasından tarama geçmişini kontrol edebilirsiniz.


Başlatmak için Başlat menüsündeki “Windows Defender Güvenlik Merkezi” kısayolunu kullanın. Ayrıca, görev çubuğunuzdaki bildirim alanındaki kalkan simgesini sağ tıklayıp “Aç”ı seçebilir veya Ayarlar > Güncelleme ve güvenlik > Windows Defender > Windows Defender Güvenlik Merkezini Aç seçeneğine gidebilirsiniz.Neden Yüksek CPU Kullanıyor?

Antimalware Service Executable işleminin büyük miktarda CPU veya disk kaynağı kullandığını görürseniz, muhtemelen bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı taramaktadır. Diğer virüsten koruma araçları gibi, Windows Defender da bilgisayarınızdaki dosyaları arka planda düzenli olarak tarar.


Ayrıca, dosyaları açtığınızda tarar ve yeni kötü amaçlı yazılımlarla ilgili bilgiler içeren güncellemeleri düzenli olarak yükler. Bu CPU kullanımı, bir güncelleme yüklediğini veya özellikle büyük bir dosyayı açtığınızı da gösterebilir. Windows Defender’ın analiz etmek için biraz daha zamana ihtiyacı vardır.


Windows Defender genellikle arka plan taramalarını yalnızca bilgisayarınız boştayken ve kullanılmıyorken gerçekleştirir. Ancak, siz bilgisayarınızı kullanırken bile, dosyaları açarken güncellemeleri gerçekleştiren veya dosyaları tarayan CPU kaynaklarını kullanmaya devam edebilir. Ancak bilgisayarınızı kullanırken arka plan taramaları çalışmamalıdır.


Bu, tüm antivirüs programlarında normaldir ve tümünün bilgisayarınızı kontrol etmek ve sizi korumak için bazı sistem kaynaklarını kullanması gerekir.


Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Yüklü başka bir virüsten koruma yazılımınız yoksa, Windows Defender virüsten koruma aracını devre dışı bırakmanızı önermiyoruz. Aslında, onu kalıcı olarak devre dışı bırakamazsınız. Windows Defender Güvenlik Merkezi uygulamasını Başlat menünüzden açabilir, Virüs ve tehdit koruması > Virüs ve tehdit koruması ayarlarına gidebilir ve “Gerçek zamanlı korumayı” devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak, bu yalnızca geçicidir ve Windows Defender, yüklü olan diğer antivirüs uygulamalarını algılamazsa kısa bir süre sonra kendini yeniden etkinleştirir.