IMEI sorgulama sonuçlarından biri olan İthalat yoluyla kaydedilen IMEI, tamamen yasal yollarla ülkeye sokulmuş ve ithalatçı firma tarafından BTK’ya kayıt ettirilmiş ürünlerdir. Firma, ithal ettiği ürünlerin IMEI numaralarını bizzat teslim edip ücreti ile kayıt ettirir. Sanayi Bakanlığı'ndan gerekli izinleri almış, yurtdışından ürün ithal etmek için gerekli koşulları sağlamış ve ithalat belgesine sahip, gerekli teknik servis hizmetini vereceği garanti altına alınmış firmalar tarafından cihazınızın ülkeye sokulduğu anlamına gelir.


Not: IMEI numaranızı, cihazınızın numara çevirme ekranına *#06# yazarak öğrenebilirsiniz.


IMEI sorgusu sırasında dikkat etmeniz gereken tek nokta, sorguladığınız IMEI ile cihazınızın model bilgilerinin eşleşmesidir. Bazı firmalar, farklı telefon marka ve modelini kaydettirebilir veya kaçak bir IMEI kullanıyor olabilir. Eğer marka/model bilginiz eşleşiyorsa herhangi bir sorun olmadığı anlamına gelir.İthalat yoluyla kaydedilen cihazlar, firmanın verdiği garanti süresi boyunca garantilidir. E-devlet BTK sorgulama ekranı ile mobil cihazınızın yasal yollarla ithal edilip edilmediğini ve kayıp/çalıntı olup olmadığını, cihazınıza ait IMEI numarasını sorgulatarak öğrenebilirsiniz.


IMEI numaranızı sorgulamak için E-devlet IMEI sorgulama ekranını kullanabilirsiniz. Bu alan haricinde, herhangi bir site veya kurum sayfalarında IMEI numaranızı sorgulamamanızı öneririz. Bazı korsanlar, sahte sayfalar ile IMEI sorgulama yaptırarak, cihazınızın IMEI numarasını çalmaktadır.