Şarj kablolarının belli bir standartta olmasını isteyen Avrupa Birliği, Apple’ı USB Type-C standardını tercih etmesi için baskı uyguluyor. Avrupa Komisyonu tarafından alınan karara göre Apple, yakında Lightning teknolojisinden vazgeçebilir.

Abone OL

Apple’ın itirazını reddeden Avrupa Parlamentosu tüketici koruma komitesi başkanı Anna Cavazzini, Type-C teknolojisinden daha iyi bir teknoloji ortaya çıkarsa kuralın esnetilebileceğini açıkladı. Ayrıca yetkililer, standardizasyonun en erken 2024 yılında yürürlüğe gireceğini belirtti.

 

Apple’a Type-C konusunda baskı devam ediyor

MacBook ve iPad modellerinde Type-C standardını kullanan Apple, iPhone için Lightning ısrarına devam ediyor. AirPods, iPad touch ve Powerbeats Pro gibi modellerde de Lightning portu kullanan şirket, Avrupa Birliği ile olan Type-C mücadelesini kaybetti.


Bazı analistler, Apple’ın ürettiği Lightning teknolojisinin 25W üzeri güç sağlayamadığını iddia ediyor. Type-C portuna sahip Android cihazlarda bu değerin iki katından fazlası elde edilebildiği için Avrupa Komisyonu cihaz girişlerini standart hale getirmek istiyor.

USB Promoter Group, gelecekteki Type-C cihazları ve kabloları için 240W güç elde edilebileceğini belirtti. Müşterilerini kendi ekosistemine bağlamak için Lightning teknolojisini tercih eden Apple, kablosuz veri aktarımı popülerlik kazandıktan sonra güç kaybetti.

Analistler, Apple’ın Lightning konusundaki katı duruşunun geri dönüştürülmüş malzeme kullanma ve ilk etapta gönderdiği ambalaj miktarını azaltma hedefi gibi politikalarıyla çeliştiğini belirtiyor. Çevreci kaygılar ile şarj adaptörünü kutu içeriğinden çıkaran Apple, Çin ve Brezilya’da davalık oldu.

İddialar arasında Apple’ın gelecekte herhangi bir giriş kullanmayacağı da yer alıyor. AB, kablosuz şarj standartlarının da evrensel hale gelmesini zorunlu kılsa da gelecekteki iPhone modelleri sadece MagSafe teknolojisine sahip olabilir.

Elektronik atık konusunda katı kurallar oluşturulacağını belirten Avrupa Birliği, tek standart ile bunun mümkün olduğunun altını çiziyor. Yeni yasa ile elektronik atıkta yıllık bin ton azalma görülebileceğini raporlayan Avrupa Birliği, “Bu konuda firmalara önemli bir görev düşüyor.” ifadelerini kullandı. Apple’ın 2024 yılı sonrasında iPhone modellerinde de Type-C standardını benimsemesi bekleniyor.