Türkiye‘nin en büyük dijiatal pazar yerlerinden biri olan sahibinden.com, ülkemizde milyonlarca kullanıcı tarafından tercih ediliyor. Otomobil, konut ve elektronik eşyalar gibi ürünlerin satışının yaptığı platform, son olarak bir skandalla gümdeme geldi. Rekabet Kurumusahibinden.com için soruşturma başlattı.

Sahibinden, Rekabet Kurumu soruşturması altında

Türkiye’deki serbest piyasa şartlarının korunması ve çeşitli sektörlerde ‘Tekel’ yapıların önüne geçmeyi hedefleyen Rekabet Kurumu, son olarak sahibinden.com‘u mercek altına aldı. Şirket, sahip olduğu piyasa hâkimiyetini aşırı fiyat uygulamak suretiyle kötüye kullanmakla suçlandı.Envai çeşit ürünün satışının yapıldığı sitedeki fiyatlar sık sık vatandaşların eleştirilerie konu oluyor. Ancak bu durumun, birbirlerinden etkilenen satıcılar tarafından mı yoksa sahibinden.com tarafından mı kontrol edildiği şu an için belirsizliğini koruyor. Rekabet Kurumu soruşturması ise bunu ortaya çıkaracak.


Konuyla ilgili kurum tarafından yapılan resmi açıklama ise şu şekilde:

Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. AŞ’nin emlak ve vasıta satış/kiralama hizmetlerine yönelik çevrim içi platform hizmeti pazarlarında sahip olduğu hâkim durumunu aşırı fiyat uygulamak suretiyle kötüye kullandığı iddiası ile 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiği iddiası üzerine yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

 

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 30.06.2022 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına, 22-29/469-M sayı ile karar verdi


 Sahibinden, sessizliğini koruyor

Yapılan açıklamalara ve soruşturmaya rağmen, sahibinden.com sessizliğini korumaya devam ediyor. Şirket, bugün itibariyle (27.07.2022) ne sosyal medya hesaplarından ne de herhangi bir kanal üzerinden açıklama yapmış değil.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce platform, gerçekten de pazardaki hakim konumunu kullanarak piyasa manipülasyonu yapıyor mu, yoksa olanlar satıcıların birbirlerine bağlı hareket etmesinden mi kaynaklanıyor? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.